Školní e-mail Kalendář Klasifikace Facebook Moodle   Youtube   Instagram

Roku 1941 byl na zasedání mezinárodní studentské rady vyhlášen 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva.

Jaké události tomuto aktu předcházely?

28. 10. 1939 se v Praze konala studentská protinacistická demonstrace u příležitosti výročí vzniku samostatného Československého státu. Na ní byl postřelen Jan Opletal – rodák ze Lhoty nad Moravou, který zemřel 11. listopadu a jeho pohřeb o 4 dny později se změnil v další demonstraci proti německé okupaci. Nacisté zareagovali velmi tvrdě - vysoké školy v protektorátu uzavřeli a navíc v noci z 16. na 17. listopadu popravili v Ruzyni 9 představitelů studentských organizací a dalších 1200 zatčených studentů odvlekli do koncentračních táborů, 35 z nich se už osvobození nedožilo.

O půl století později 17. listopadu 1989 si studenti v Praze opět připomněli Opletalovu památku. Tvrdá reakce příslušníků SNB se snahou tuto poklidnou demonstraci násilně rozehnat se stala hlavním impulzem pro svržení komunistického režimu v tehdejším Československu.
 

U příležitosti těchto dvou významných výročí jsme 15. 11. 2019 uvítali osobnost, která je s tou sportovní historií naší země spjata – stříbrného medailistu z ME 1996, pana Radoslava Látala.

V besedě se žáky pan Látal zavzpomínal na své sportovní začátky, působení v Dukle Praha právě v období sametové revoluce i nelehkou situaci v počátcích jeho angažmá v německém Schalke 04. Během své bohaté trenérské kariéry se v klubu SK Sigma Olomouc setkal i se synem Radkem, který je zároveň studentem naší VOŠ.

Sportovní vizitka:

  • 2. místo na ME ve fotbale 1996,
  • 1. místo v Poháru UEFA v sezóně 1996/97
    s týmem FC Schalke 04,
  • 1. místo v České fotbalové lize v sezóně 2003/04 s týmem FC Baník Ostrava
  • 1. místo ve Slovenském fotbalovém poháru v sezóně 2013/14 jako trenér MFK Košic

Kluby Radoslavovy kariéry:

  • Hráč: SK Sigma Olomouc, Dukla Praha, FC Schalke 04, FC Baník Ostrava
  • Trenér: MFK Frýdek-Místek, SFC Opava, FK Baník Sokolov, FC Baník Ostrava, MFK Košice, Piast Gliwice, SK Sigma Olomouc
  • Výška a váha: 179 cm, 72 kg

Back to top