Elektronka online - duben 2024

title 04 24

Úvodník

Jaro budiž pochváleno

Letošní jaro si hodně přispíšilo, dalo by se říci, že zimě ukrojilo minimálně několik týdnů z jejího kralování. Vlekaři tak byli nedobrovolně přinuceni věnovat závěr své sezóny úvodu sezóny turistické a cyklistické. Také na tuto dobu nezvykle vysoké teploty umožnily přírodě rozvinout své vnady, a tak se do míst, kde v tuto dobu ještě v minulosti ležel sníh, mohou vypravit jak turisté pěší, tak ti, kteří vyznávají pohyb na kole. Cesty oschly a všudypřítomná svěží zeleň, bohatě kvetoucí stromy a typická jarní květena lákají lidi ven z jejich příbytků. Po šedivých chladných zimních měsících přichází konečně závan teplého jarního vzduchu a bylo by škoda nedopřát si pobytu v přírodě a nechat tu veškerou kvetoucí krásu, která bohužel nemá dlouhého trvání, odeznít bez naší přítomnosti. Přitom nemusíme vyrážet až tak daleko. Naprosto úchvatné jsou bohatě kvetoucí sakury, jejichž krásou se můžeme sytit přinejmenším na Jeremenkově třídě a v Mozartově ulici. Také třešně už proměnily své koruny v bohaté kytice bílých květů a postupně se přidávají další stromy. Řepková pole lákají včely na žluté koberce svých květů a i obyčejná tráva je nyní neobyčejně zelená a svěží. Toho všeho můžeme být svědky, vyjdeme-li si na procházku třeba jen po městě a nebo do jeho blízkého okolí. Ve volné přírodě pak na nás navíc čeká lákavá směsice vůní a uklidňující šum lesa. K tomu, abychom si toho všeho užili, a obrazně řečeno dobili si baterky novou životodárnou energií, stačí jen málo. Překonat svou pohodlnost, přerušit případnou hráčskou vášeň a osedlat svůj bicykl. Několika šlápnutími do pedálů se přeneseme do kouzelného světa jarní přírody, vyvětráme si hlavu a nabereme nový elán do dalšího studia či práce. Čím pravidelněji si tento relax dopřejeme, tím lehčeji se budeme cítit a o to snáze si poradíme i se všemi povinnostmi, které život přináší. Již vícekrát jsem se na stránkách Elektronky zmínil o prospěšnosti sportu, potažmo cyklistiky. V tomto ročním období jízda na kole navíc přináší požitek z jarní přírody, který je o to intenzivnější, že přichází po chladné a barevně naprosto nevýrazné zimě.

Tak tedy neváhejte a užívejte si všeho, co nám zdarma nabízí naše jarní příroda.

 -jo-


IT doupě

Jak funguje Internet - LAN security

Ahoj a vítám vás u dalšího dílu. Pokud jste zatím tyto články četli a některým z nich i porozuměli, máte zřejmě docela dobrou představu o tom, „Jak funguje Internet“. Veškeré protokoly, hesla, nebo šifrování jsou vám ovšem k ničemu, pokud útočník získá k zařízení fyzický přístup. Stačí jeden port switche a dokáže probourat celou síť. Jak to dělá a jak tomu ideálně zabránit? To bude téma dnešního dílu.

Začněme zlehka. Není špatný nápad nastavit na zařízeních hesla a vypnout všechny nepoužívané porty. Tímto eliminujeme drtivou většinu všech možných útoků. No jo, ale co připojené porty? Aby útočník nenahradil některé z vašich počítačů svým riced Kali linux Thinkpadem, musí se i tyto porty zabezpečit. Dobrým způsobem je pamatovat si MAC adresy připojených zařízení a pokud se najednou neshodují, port buď natvrdo vypnout nebo alespoň blokovat všechen jeho provoz. Tohle dnes umí většina switchů na trhu.

A otevíráme králičí noru (zase). Pokud totiž zjistíme whitelistnutou MAC adresu, není tak těžké ji zkopírovat a vložit do našeho framu. Pak potřebujeme těžší kalibr – protokol 802.1x neboli něco, co zvládá AAA (authentication, authorization and accounting – kdo je to, jaká má práva a všechno zaznamenat). Nejčastěji se používá centralizovaný RADIUS server a takto zabezpečená síť nepustí žádné zařízení dovnitř do té doby, dokud se neprokáže platnými údaji (ideálně certifikátem, o bezpečnosti hesel víme všichni svoje). Takto můžeme zabezpečit i všechny routery a switche a rázem máme naprosto bezpečnou síť… téměř.

Síť je bezpečná jen tolik jako její nejslabší článek. Tím jsou samozřejmě myšleni uživatelé. Proti social engineeringu sice moc zbraní neexistuje, nicméně můžeme alespoň zablokovat podvodné weby (například YouTube a Google mapy) a emaily, a to přímo serverem, kterým budou muset všechny tyto pakety projít. V extrémních případech se dá dokonce udělat whitelist povolených webů, ale riskovat demonstrace zaměstnanců, kteří nebudou mít přístup na novinky.cz, asi nikdo nechce. Spoustu lidí dnes pracuje z domova, a proto je důležité umožnit připojení pouze přes šifrovanou VPN a zabránit tak vyzrazení informací napůl cesty.

Nakonec je ještě nutné zabezpečit samotné klienty. I tady můžete RADIUS použít pro jakoukoliv authentikaci, nicméně uživatel, ať už legitimní či nikoliv, má zde mnohem volnější ruce. Může smazat systém a nahradit ho svým. Může použít Gobbler a rezervovat všechny adresy v DHCP. Může se díky ARP vydávat za default gateway. Může ze sebe udělat DHCP server a nabízet falešné ínformace. Může ze sebe udělat switch, připojit se na DTP trunk a volně přecházet mezi VLAN. Může zneužít Native VLAN a udělat totéž co v předchozím kroku. Může ze sebe udělat Root Bridge. Může… asi chápete, kam tím mířím. A i přesto, že se všem zmíněným problémům dá různými způsoby předejít, stačí chyba konfigurace nebo nová zranitelnost a někdo se špatnými úmysly si cestu skrz vždy najde.

Ne vždy to musí skončit takto negativně. Pokud vás zabezpečení sítě zajímá stejně jako mě, kromě CCNA 2 si můžete zkusit i CyberOps Associate, který naše škola nabízí zdarma a pomůže vám s pochopením kyberbezpečnosti, dalšího z oborů, který AI ještě chvíli dominovat nebude. Snad jste se dnes něco nového dozvěděli a do dalšího měsíce Informatice Zdar!

 - Jan Dlabaja, 3L


Ledová past

Kapitola 3 - rekruti - pokračování

Poslední dron se s dírou v hrudním plátu pomalu sesunul k zemi. Sam vyndal magnetickou pinzetu a zamířil s ní k vraku pěšáka. Tom došel k muži a pomohl mu vstát.
„Potřebuje obvaz,“ řekl, jelikož jeho poraněná tvář silně krvácela.
Třesoucí se žena kývla a vyběhla ze sklepa ven.
„Díky, zachránili jste mi život, jsem vaším dlužníkem,“ zahuhlal muž s poraněnou tváří a snažil se udržet na nohou.
Sam vytáhl z robota zařízení. Vypadalo jako nábojnice s velice ostrým hrotem a několika výčnělky po stranách. Jednalo se o jádrovrtač - speciální munici proti robotům, kterou Sam sestrojil. Schoval si daný projektil do kapsy, jelikož se jednalo o novou verzi a on si chtěl později ověřit, jak obstála.
„Proč po vás ti droni jdou?“ zeptal se přitom se zájmem.
„Koupil jsem si několik rušiček signálů a pár jsem jich ve městě nainstaloval. Teď je to už stejně jedno, pokud zjistí, že se jejich oddíl nevrátil, pošlou sem další.“ Bylo mu špatně rozumět, při mluvení měl bolesti a od úst mu odlétaly krvavé kapky.
„Máme pro vás nabídku,“ chopil se Sam situace.
„Před nimi mě neochráníte,“ zabručel muž při tom, co si osahával zmrzačený nos.
„Můžete se přidat k nám, jsme organizace, která bojuje proti Temnému řádu. Máme základnu v podzemí.“
Muž na ně nevěřícně pohlédl. Do sklepa sešla žena, nesla obvaz a dezinfekci. Podřepla k muži a začala jej ošetřovat.
„A co moje žena?“
Sam pomalu vstal.
„Může jít s vámi, normálně to neděláme, ale nechat ji tu samotnou by pro ni znamenalo jistou smrt, stejně jako pro vás, pokud tu zůstanete.“
Muž se dlouho nerozhodoval.
„Dobrá, přijímám vaši nabídku.“
„Za dvě hodiny dorazte na toto místo, buďte opatrní,“ podal mu Sam kus papíru, na který právě napsal souřadnice.
„Zapamatovat a zničit,“ dodal.
Když vycházeli ze sklepa kolem vraků pěšáků, muž na ně ještě zavolal.
„Ještě jednou díky za záchranu.“
Sam se uklonil a přátelsky usmál. Prošli chodbou a vylezli z domu na ulici, kde opodál postávala hlídka dronů. Nejkratší cestou jim zmizeli z dohledu, dvakrát zahnuli za roh, aby se vyhnuli případnému pronásledování a zamířili k další zastávce v jejich obchůzce. Tentokrát se dům nacházel u hranic tábora.

Po několika minutách se ulice začala měnit. Zem i domy pokrýval černý řídký sliz. Ze střech pomalu stékaly tmavé kapky, které za sebou zanechávaly lesklou stopu jako slimáci. Při chůzi se sliz lepil na boty. Po každém kroku se ozvalo čvachtnutí. Ve vzduchu byly cítit chemikálie. Na ulicích se povalovaly sudy, mnohé byly protržené a vytékala z nich stejná černá hmota. Rezavý kov pokrývalo mnoho nápisů: neotvírat, pozor, bio-hazard, životu nebezpečné. Zřejmě je napsali zdejší obyvatelé. Tom věděl, že některé části tábora vypadaly jako smetiště. Důvod, proč se v táboře doslova povalovalo takové množství gelu, mu moc nedával smysl. Skoro to však vypadalo, že Temný řád lidi úmyslně vystavuje kontaktu s touto látkou.

Na takhle krátkou dobu jim odpad nic vážného způsobit nemohl. Při pobytu v rámci hodin to však již bylo něco jiného. Látka by začala působit na svalstvo, orgány. Těm, co zde žili, se život mohl zkrátit až o desítku let. Dobře věděl, odkud se ta hmota vzala. Výroba pěšáků tvořila tento černý sliz. Při svařování a povrchové úpravě černého kovu v továrnách Temný řád používal nějaký gel. Po opakovaném používání vsakoval chemikálie, to se projevovalo jeho tmavnutím a po úplném zčernání byl už nepoužitelný.

Ulice byly naprosto prázdné. Až po několika minutách zlověstné ticho narušily z dálky doléhající dunivé údery. Tom rychle poznal, že se přibližují, zdálo se, že jim šly přímo naproti. Zpoza budov vykráčel velký robot. Byla to bandaska. Dron byl vysoký asi čtyři metry. Většinu jeho konstrukce tvořilo válcovité tělo nepravidelného tvaru, které se směrem dolů zužovalo. Na spodní část byly napojené dvě masivní nohy. Hlava, typicky vybavená sadou senzorů, byla téměř celá zasazená v horní části těla. Většina trupu byla pokryta mnoha trubkami, ze kterých vytékal a vystříkával černý sliz. Na zádech nesl dvě objemné kovové nádrže. Rudě zářící senzory pátraly po okolí. Vypadal sice děsivě, ale nepředstavoval bezprostřední nebezpečí. Měl funkci roznašeče na opotřebovaný gel. Pomoci tryskání z vývodových trubek jej rozprašoval do okolí. Pomalými kolébavými kroky procházel ulicemi tábora. Oba ho chvíli pozorovali a poté pokračovali v cestě. Dunění obrových kroků pomalu sláblo.

Za několik okamžiků poté dorazili na místo. Před domem se povalovaly velké hroudy slizu. Přišli ke vchodu a přitom se jim pokusili vyhnout. Tom chtěl zaklepat, ale zjistil, že dveře jsou pootevřené. Vstoupili tedy pomalu dovnitř.

 - Jan Balošák


Pranostiky na duben

  • Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.
  • Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.
  • Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.
  • Duben hojný vodou - říjen vínem.
  • Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Ztráty a nálezy

Od minulého měsíce března se nic nezměnilo. V kanceláři školy zůstává stále nevyzvednuto pánské šedé sako a dále svého majitele/majitelku netrpělivě vyhlíží modrý pracovní plášť, „stříbrný“ prstýnek v podobě sovy s modrýma očima, přívěsek s křížkem, klíčkem, mašličkou a průsvitnou skleněnou kuličkou dlouhý cca 10 cm.


Redakční rada: Jan Dlabaja, Jakub Křížan, Jan Balošák, Ondřej Langer

Webové zpracování: Daniel Hut

Jazykový dohled: Mgr. Oto John

Zavolejte nám!

(+420) 585 208 121

Napište nám!

info@spseol.cz

Navštivte nás!

Božetěchova 3, Olomouc

Datová schránka

c7hhqe2